Resetovanje računara

Resetovanje računara: saveti i trikovi za bolji rad

Resetovanje računara postala je uobičajena potreba u savremenom svetu. Bilo da je u pitanju poboljšanje performansi sistema, uklanjanje virusa ili priprema računara za prodaju, resetovanje može pružiti računaru novi život. U ovom tekstu ćemo proći kroz niz korisnih saveta i trikova za resetovanje različitih sistema, sa posebnim akcentom na Windows 10 operativni sistem, te kako obaviti resetovanje koristeći USB ili DVD medije i pristupom BIOS-u.

Resetovanje računara: saveti i trikovi za bolji rad

Pravilno resetovanje računara može biti ključno za njegovo optimalno funkcionisanje. Pre resetovanja, uvek se preporučuje izrada rezervne kopije važnih fajlova. Osim toga, proverite da li su svi važni drajveri ažurirani i dostupni nakon resetovanja. Očistite računar od nepotrebnih programa koji mogu usporiti proces resetovanja. Sam proces resetovanja računara varira u zavisnosti od operativnog sistema, ali i od toga da li koristite internu opciju sistemskog oporavka ili eksterni medij poput USB-a ili DVD-a. U svakom slučaju, bitno je pratiti detaljna uputstva i ne prekidati proces resetovanja kako ne bi došlo do potencijalnih oštećenja sistema.

Kako resetovati računar sa Windows 10 operativnim sistemom

Windows 10 operativni sistem dolazi sa ugrađenom funkcijom za resetovanje koja vraća računar na fabrička podešavanja. Da biste pristupili ovoj funkciji, idite na ‘Settings’ > ‘Update & Security’ > ‘Recovery’ i izaberite ‘Get started’ pod opcijom ‘Reset this PC’. Potom ćete imati opciju da zadržite svoje fajlove ili da obrišete sve i vratite sistem na stanje u kojem je bio kada ste ga prvi put pokrenuli. Ovaj proces može trajati nekoliko minuta do nekoliko sati, u zavisnosti od konfiguracije vašeg računara i količine podataka.

Vodič za resetovanje računara na fabrička podešavanja

Resetovanje na fabrička podešavanja korisno je kada želite da prodate ili poklonite svoj računar. Na taj način osiguravate da vaši lični podaci neće biti preuzeti od strane novog vlasnika. Većina modernih računara i operativnih sistema poseduje opciju za vraćanje na fabrička podešavanja. Osim korišćenja ugrađenih opcija u operativnom sistemu, možete koristiti i recovery diskove ili partije koje proizvođači često kreiraju na hard diskovima novih računara. Prilikom ovakvog resetovanja, poželjno je imati pri ruci sve potrebne drajvere i softvere kako bi proces vraćanja računara bio potpun.

Korak po korak uputstvo za resetovanje računara sa USB-a ili DVD-a

Resetovanje računara pomoću USB-a ili DVD-a najčešće se vrši kada ugrađene opcije za resetovanje ne funkcionišu iz nekog razloga. Da biste ovo uradili, prvo je potrebno kreirati bootabilni USB ili DVD sa operativnim sistemom. Nakon toga, trebate promeniti redosled bootovanja u BIOS-u kako bi računar čitao sa USB-a ili DVD-a pre internog hard diska. Jednom kada pokrenete instalaciju, pratite uputstva za instalaciju operativnog sistema. Ukoliko birate potpuno brisanje podataka, možete formatirati particije na hard disku pre instalacije.

Resetovanje računara sa BIOS-a: kako to uraditi na pravi način

Resetovanje računara direktno iz BIOS-a ne podrazumeva resetovanje operativnog sistema, već vraćanje podešavanja BIOS-a na fabričke vrednosti. Ovo se može uraditi ako ste napravili promene u BIOS-u koje uzrokuju probleme prilikom pokretanja računara. Pristup BIOS-u se obično vrši pritiskom na specifičan taster (na primer F2, DEL ili ESC) odmah nakon uključivanja računara. Unutar BIOS-a obično postoji opcija ‘Load Default Settings’ ili slično, koju treba izabrati, zatim sačuvati promene i ponovo pokrenuti računar.

Resetovanje računara može značajno doprineti njegovim performansama i stabilnosti. Bez obzira da li resetujete računar radi rešavanja tehničkih problema, poboljšanja brzine ili pripreme za prodaju, važno je pratiti preporučene korake kako bi proces prošao glatko. Za Windows 10 korisnike, proces je pojednostavljen zahvaljujući ugrađenim alatima, dok korisnici sa posebnim problemima mogu pribegavati resetovanju preko USB-a, DVD-a ili direktno iz BIOS-a. Pamtite da je sigurnosna kopija podataka uvek prepor

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu