Ako želite da saznate šta je pretraživač, kako se koristi i za šta služi, možemo vam dati detaljno objašnjenje. Ako ste novi u svetu IT-a i želite da produbite svoje znanje, važno je da počnete sa osnovama. U ovom tutorijalu ćemo vam na jednostavan način objasniti šta je pretraživač, kao i predstaviti najbolja rešenja u ovoj kategoriji. Nakon čitanja ovog teksta, sigurni smo da nećete više imati nedoumica i da ćete biti spremni da koristite pretraživače za surfovanje internetom.
Preporučujemo da posetite ovaj link kako biste pronašli Najbolji pretraživač.
Šta je pretraživač (browser)
Za početak, pokušajmo da razumemo, prema definicijama, šta je pretraživač i čemu služi. U IT-u, veb pretraživač, poznatiji samo po imenu pretraživač (izgovara se brauzer), je softver – kao i svaki drugi program instaliran na računaru – dizajniran posebno da može da preuzme, predstavi i navigira određene resurse na Internetu, na primer tekstovi, video snimci, pesme, slike i razne druge vrste sadržaja koji se identifikuju preko određene URL adrese (npr. www.sitename.com). Ukratko, to je ta “stvar” koja vam omogućava da konsultujete ovu ili onu stranicu Internet sajtova na Vebu, kao i da komunicirate sa njima.
Da bismo dali još praktičnih primera, možemo iskoristiti prednosti pretraživača kako bismo pregledali sajtove svojih omiljenih novina, blogova, portala sa receptima, pretraživali Google ili neki drugi pretraživač za pronalaženje informacija, pristupali Fejsbuku ili drugim društvenim mrežama, kupovali na Amazonu ili drugim sličnim sajtovima i tako dalje.
Verujemo da sada, na vaše pitanje šta je pretraživač računara, sve postaje jasnije. Ako se pitate šta je veb pregledač mobilnog telefona, morate znati da je to ista stvar: u suštini, umesto klasičnog izvršnog fajla koji se može preuzeti i instalirati, imaćete dostupnu aplikaciju koju obično možete preuzeti iz prodavnice aplikacija za pametni telefon ili tablet.
Dakle, govorimo o softveru koji se koristi za istu svrhu, bez obzira na uređaj koji se koristi. Metoda interakcije se može razlikovati, ali funkcija je ista. Mnogi pretraživači su već dostupni “standardno” na računarima, pametnim telefonima i tabletima, dok se drugi mogu preuzeti po želji. Na primer, Internet Explorer i Edge su već instalirani na Vindovs operativnim sistemima (počevši od Vindovs 10), Safari je dostupan na Mac računarima, Firefox na Linuk-u, a Chrome na Android uređajima. Na iOS-u je dostupan Safari, kao i verzija Internet pretraživača za Apple računare. Međutim, da biste mogli da koristite pretraživač za surfovanje Internetom, neophodno je da imate aktivnu internet vezu koju obezbeđuju mnogi provajderi fiksne telefonije ili mobilni telefonski operateri. Takođe, pretraživači se mogu koristiti u različite svrhe, kao što je pristup informacijama koje pružaju veb serveri na lokalnoj mreži ili pregledanje datoteka u sistemu datoteka.
Kako se koristi pretraživač
Sada kada imamo mnogo jasnije ideje o tome šta je pretraživač, naša namera je da vam pomognemo da razumete kako da ga koristite. Bez obzira na to da li se odlučite za Chrome, Fajerfoks ili neki drugi, funkcionisanje veb pretraživača je praktično uvek isto i sve se može upravljati iz prozora programa. Pogledajmo detaljno kako je ovo drugo sastavljeno i kako se koriste različiti odeljci, komande, funkcije i opcije.
Traka menija – nalazi se na vrhu prozora pretraživača i omogućava nam pristup podešavanjima, funkcijama i opcijama veb pretraživača, kao i glavnim komandama istih. Neke od ovih opcija možemo pozvati desnim klikom na ikonu programa na sistemskoj traci (na Windows-u) ili na Dock-u (na Mac-u).
Traka sa alatkama – nalazi se odmah ispod trake menija i omogućava pristup glavnim dugmadima i komandama za upravljanje onlajn pregledanjem. Dugmad su namenjena za pregled početne stranice, ponovno učitavanje stranice, otvaranje novih kartica, kretanje napred-nazad između pregledanih stranica, i drugim funkcijama.
Traka za adresu – zauzima deo trake sa alatkama i prikazuje URL posećene stranice i omogućava nam da unesemo nove veb adrese koje želimo posetiti. Takođe nam omogućava da pretražujemo na mreži bez potrebe da pozivamo Google početnu stranicu ili neki drugi pretraživač i nudi brze predloge za pretragu.
Polje za pretragu – kada postoji, nalazi se pored trake za adresu i omogućava nam da pretražujemo na mreži bez potrebe da pozivamo početnu stranicu našeg omiljenog pretraživača.
Odeljak za otvorene kartice – nalazi se odmah ispod trake za adresu ili neposredno iznad (zavisi od pretraživača koji se koristi). To je praktično onaj deo prozora veb pretraživača kroz koji je moguće otvoriti nove kartice klikom na odgovarajuće dugme ili pozivanjem odgovarajuće funkcije, i koji grupiše sve različite kartice koje su već otvorene i omogućava nam da brzo prelazimo između njih jednostavnim odabirom naslova.
Kontekstualni meni – poziva se desnim klikom na prazno mesto bilo koje Internet stranice, na link ili izborom datog elementa. Omogućava nam brz pristup nekim dodatnim funkcijama, kao što su komande za štampanje stranice, definisanje datog pojma, otvaranje određene veze u novoj kartici, čuvanje slike prikazane na mreži i drugim funkcijama koje se mogu implementirati instaliranjem odgovarajućih ekstenzija.
Dakle, da biste posetili bilo koju Internet stranicu, samo unesite URL u adresnu traku i pritisnite taster Enter na tastaturi svog uređaja kako biste ga odmah otvorili. Sve ostale operacije koje se mogu izvršiti nakon toga lako se mogu naučiti uzimajući u obzir gore navedene informacije.
Kao što smo već spomenuli, pretraživač se može koristiti i na mobilnim uređajima, pametnim telefonima ili tabletima. Njegov rad je praktično identičan kao i kod desktop verzije, a ekran je komponovan manje-više na isti način kao kod računara.
Jedina suštinska razlika je u tome što umesto klika mišem, prstima treba da dodirujete ekran. Štaviše, funkcije koje se obično pozivaju desnim klikom su u ovom slučaju dostupne nakon dugog pritiska na referentni element.
Preporučeni pretraživači
Pored objašnjenja šta je pretraživač, želimo da podelimo naše preporuke za najbolje programe za surfovanje internetom. U nastavku možete pronaći opis svakog od njih.
Microsoft Edge
Microsoft Edge je pretraživač koji je dostupan kao standard na Vindovs 10, a trenutno se može preuzeti za Vindovs 7 i novije verzije, kao i za macOS 10.12 i kasnije. Ovaj pretraživač je veoma lak, brz i podržava sve najnovije veb standarde. Takođe troši veoma malo energije i može da se koristi na manje moćnim računarima. Možete preuzeti proširenja za Edge iz Microsoftove prodavnice ili iz Chrome veb prodavnice. Postoji i verzija Edge-a za pametne telefone i tablete, koja vam omogućava da sinhronizujete podatke pregledanja između računara i mobilnih uređaja. Edge je dostupan i na Android uređajima i iPhone/iPad uređajima.
Google Chrome
Google Chrome je jedan od najpopularnijih i najkompletnijih veb pretraživača u svetu, koji je besplatan i savršeno kompatibilan sa Vindovs, Mac i Linuk operativnim sistemima. Chrome se brzo pokreće i internet stranice se munjevito učitavaju. Pored toga, pruža vam mogućnost da personalizujete svoje iskustvo pregledanja sa velikim brojem dostupnih ekstenzija, ažurira se automatski i tiho, i podržava sve najnovije veb standarde. Kao proizvod Google kompanije, Chrome se lako integriše sa drugim proizvodima kompanije. Mobilna verzija je dostupna za Android i iOS/iPadOS uređaje i karakteriše se brzinom i lakoćom korišćenja koje su slične desktop verziji.
Mozilla Firefox
Preporučujemo vam da isprobate Mozilla Firefox – još jedan veb pretraživač koji vam toplo preporučujemo. Ovo je besplatno rešenje otvorenog koda koje radi na Vindovs, Mac i Linuk. Integriše sistem za sinhronizaciju podataka na mreži i sistem za automatsko ažuriranje koji omogućava da uvek imate najnoviju verziju programa instaliranu na vašem računaru. Nudi dobre performanse u smislu brzine u fazi pokretanja i učitavanja stranice (iako nešto niže od Chrome-a) i ne opterećuje posebno hardverske resurse. Čak i u ovom slučaju, rad programa se može prilagoditi zahvaljujući instalaciji posebnih dodataka. Dostupan je i u mobilnoj verziji, za Android i za iOS/iPadOS, sa gotovo istim funkcijama kao desktop verzija.
Apple Safari
Kao što smo predvideli nekoliko redova iznad, Safari je podrazumevani veb pretraživač za računare sa Apple brendom i verovatno najbolji koji se može koristiti na Mac-u. Veoma je brz, ima izrazito nisku potrošnju energije i uključuje razne zanimljive funkcije: liste za čitanje, pojednostavljenje veb stranica, podrška za proširenja, AirPlay, modifikacija korisničkog agenta, sinhronizacija podataka pregledanja preko iCloud-a i još mnogo toga. Što se ekstenzija tiče, nažalost, asortiman nije tako velik kao kod već pomenutih pretraživača, ali su svi glavni i dalje dostupni. Takođe treba napomenuti da je njegova upotreba ograničena, u sadašnjem stanju stvari, samo na operativne sisteme “izgrizene jabuke”. Takođe se može koristiti na iOS-u, i na iPhone-u i na iPad-u, sa kojim deli skoro sve tipične karakteristike desktop verzije.
Šta je podrazumevani pretraživač
Ako se pitate koji je podrazumevani pretraživač, trebalo bi da znate da je to softver (ili aplikacija u slučaju pametnih telefona i tableta) koji operativni sistem automatski pokreće kada želite da idete na veb, otvorite URL ili bilo koju primljenu vezu, bez traženja vašeg dopuštenja. Naravno, ako imate samo jedan pretraživač instaliran na računaru ili mobilnom uređaju, on će se automatski koristiti kao podrazumevani. Ako, s druge strane, imate više instaliranih pretraživača, možda ćete hteti da preferirate neke od gore navedenih.
Šta je Tor pretraživač
Da li ste čuli za Tor, ali ne znate šta je to? Ukratko, Tor je mehanizam koji omogućava anonimnost mrežne komunikacije tako što preusmerava vezu između različitih čvorova (računara raspoređenih širom sveta). Tor pretraživač je softver za pregledanje veba koji štiti anonimnost korisnika.