Excel je izvanredan alat koji ima beskonačne mogućnosti uređivanja podataka. Međutim, može se dogoditi (posebno u radu s velikim količinama podataka) da želimo započeti novi red teksta unutar ćelije. U ovom članku ćemo vam pokazati kako to možete učiniti na jednostavan način pomoću različitih mogućnosti koje nudi Excel.
Kako oduzimati u Excelu pokazaćemo vam ovde.
Novi red unutar ćelije u Excelu pomoću tastature
Unutar programa Microsoft Excel, redosled ćelija obično određujemo mišem – klikom i prevlačenjem ćelija na novo mesto. Međutim, postoji i način pomoću tastature koji može biti mnogo brži i efikasniji.
Da biste koristili tastaturu za promenu reda unutar tabele, izaberite ćeliju koju želite da pomerite i pritisnite taster Alt + Shift + strelica gore ili dole. Na taj način ćete se pomerati kroz tablicu i odabrana ćelija će se pomerati sa vama. Kada stignete na željeno mesto, jednostavno pustite tastere i nova pozicija ćelije će biti automatski određena.
Takođe, možete koristiti i taster Ctrl + X za isecanje željene ćelije, a zatim taster Ctrl + V za njen ponovni unos na novo mesto u tabeli.
Ukoliko želite da promenite redosled većeg broja ćelija odjednom, jednostavno ih selektujte prethodno i pritisnite Alt + Shift + strelica gore ili dole, pa će se sve selektovane ćelije pomerati zajedno sa prvom izabrnom ćelijom.
Ovakav način rada može biti vrlo koristan za one koji rade sa većim količinama podataka, i koji žele brže da organizuju svoj radni prostor u programu Excel. Mnogi ljudi će naići na situaciju gde im zbog obimnosti tablice može biti teško pratiti redosled ćelija, pa je ovakav način pomoću tastature jako zgodan.
Novi red unutar ćelije u Excelu pomoću funkcije
U Excelu postoje različiti načini organizovanja podataka unutar tabele, a jedan od njih je korišćenje funkcije “Sortiranje”. Ova funkcija omogućava da se podaci sortiraju po određenoj koloni, redosledu ili kriterijumu.
Da biste koristili funkciju “Sortiranje”, prvo je potrebno označiti celu tabelu. Zatim iz smeštaja alatke izaberite “Sortiranje i filteri”, a zatim “Sortiraj”. U okviru ovog dugmeta, nalaze se opcije za sortiranje po azbučnom redu, boji, datumu, numeričkim vrednostima i drugim kriterijumima.
Kada odaberete kriterijum, Excel će automatski sortirati podatke i obezbediti nove redove koji ispunjavaju uslove sortiranja. Ovo je veoma korisno kada radite sa velikim količinama podataka ili kadražvrstate informacije o zaposlenima, klijentima, proizvodima ili bilo čemu drugom.
Ako želite da povratite originalni redosled, samo izaberite “Sortiranje” i zatim “Početno sortiranje”. Na ovaj način možete kontrolisati redosled podataka u tabeli i uštedeti vreme u organizovanju informacija u Excelu.
Formatiranje Excel ćelije za bolju vidljivost
Formatiranje Excel ćelije za bolju vidljivost je ključni alat za svakog korisnika koji želi da pregleda i obrađuje podatke sa lakoćom. Glavni cilj je da se podaci prikažu na što pregledniji i atraktivniji način što može da doprinese bržem i efikasnijem radu.
Excel nudi različite oblike i stilove za formatiranje, koje korisnici mogu da primene na odabrane ćelije. Mogu se promeniti boja pozadine, font slova i veličina, obris, kao i da se primeni određeni tip grafičkog elementa, kao što su linije, ikone ili uslovnog formatiranja.
Najčešće korišćen tip formatiranja je uslovnog oblikovanja, koje se koristi za postavljanje boja pozadine i slova u zavisnosti od određenih parametara. Na primer, ako želite da se pojavi upozorenje kada se vrednost celije premaši određenu granicu, možete primeniti uslovno oblikovanje, tako da će se pozadina celije pretvoriti u crveno ili zeleno ako je vrednost ispunila ili nije ispunila odgovarajući uslov.
Za bolju vidljivost podataka korisnici mogu da primene hijerarhijsko oblikovanje podataka, što će obezbediti da se podaci prikažu na jasniji i pregledniji način. Ovo se može postići nadgradnjom ili ispod grafičkog elementa, što će omogućiti da se podaci odvoje od ostatka lista i učine ih primamljivijim.
U osnovi, formatiranje Excel ćelija je alat koji služi za poboljšanje preglednosti tabele, i na taj način olakšati korisnicima da brže i efikasnije rade sa podacima.